Informace o nás

Tento web si klade za cíl oslovit jednak milovníky vozů Scania, jednak začínající i zkušené modeláře. Jako dítě jsem v minulém století stavěl plastová letadélka, která v té době u nás byla dostupná a papírové modely z časopisů. Potom tomu život chtěl, že jsem modelařiny nechal, jezdil s kamionem po světě a k modelářství jsem se vrátil takovou složitou oklikou až v roce 2008. Od té doby své ženě slibuju, pokaždé když postavím nějaký nový model, že  je  zaručeně poslední, že už žádný další stavět nebudu. A tak se stalo, že dnes máme doma jeden model na RC rally, jeden na RC offroad expedice, jeden na RC offroad trial, tři modely RC truck trial, dva RC kamiony a třetí se staví. Dohromady devět modelů v měřítku 1:10 – 1:14. Nemáme žádný rodinný dům ani chalupu, bydlíme v panelovém domě, v bytě 1+3. Ona totiž vaše žena, či partnerka nebo manžel či partner, musí být nedílnou a neoddělitelnou součástí vašeho života i vašich projektů. Já mám to nesmírné štěstí, že mně moje žena nejenom toleruje tuhle úchylku, ale když je nejhůř, tak mně i sama pomáhá při stavbě nebo opravě modelů. I když mě soustavně posílá do přilehlé ZOO, abych si tam vybral volný výběh, že mě tam bude ve volném čase chodit navštěvovat. Na každé akci se mně návštěvníci ptají, na kolik peněz takový model vlastně přijde. To je špatná otázka. To je blbá otázka. A na blbou otázku existuje jen blbá odpověď. Záleží jen na tom, kolik peněz chcete do toho modelu investovat. Na tolik peněz vás přijde. Pokud nějaký model opravdu chcete, uděláte všechno pro to, aby jste ho měli, aby jste ho získali nebo postavili. A peníze řešíte až úplně nakonec. Modelářství je opravdu úchylka, je to nemoc, která má většinou tři fáze:

první fáze nastává, a většinou o tom ani nevíte, když na nějaké akci vidíte auto, které vás něčím zaujme. Myslím tím skutečné auto. Je něčím výjimečné, proto vás zaujalo i když na každé akci je k vidění spousta nádherných aut. Řeknete si: „to je nádherný auto“ a dál to neřešíte, ale máte ho zaháčkované někde v podvědomí a nevíte o tom.

Druhá fáze nastává po nějakém čase po první. Může to být měsíc, dva i půl roku. Náhodou vidíte to samé auto na jiné akci. Jenže náhody neexistují, měl jste ho znovu potkat, protože je vám souzený. A tak kolem něj chodíte a říkáte si: „to je nádherný auto, to bych chtěl“ případně mluvíte s jeho řidičem nebo majitelem a uděláte si spoustu fotek.

Třetí fáze přichází maximálně týden nebo dva po té druhé. Po celou dobu totiž vědomě a cíleně vyhledáváte na internetu fotky a videa toho auta a tak dlouho sháníte maximum informací, až zjistíte, že bez něj už nemůžete dál žít. Manželka samozřejmě bezpečně pozná, že se s vámi něco děje a tak nezbývá než jít s pravdou ven.

Po usmíření vám už nic nebrání odstartovat proces získání nového modelu. Ty jednodušší jste schopni postavit sami, na těch složitějších pracuje tým lidí, z nichž každý je na něco specialista. I v modelářství je nezbytné znát správné lidi, se kterými si vzájemně pomáháte a na které se můžete spolehnout. I v modelářství existuje kamarádství, loajalita, nezištnost, stejně jako závist, nenávist, pomluvy a intriky. Záleží jen na vás, kterou cestou se dáte.

 

Malá fotogalerie domácích mazlíčků